Konfigurace WDS na WiFi routeru (TP-Link)

By | 14/07/2019

Last Updated on 30/12/2022 by administrator

Konfigurace WDS na WiFi routeru (TP-Link)

Konfigurace WDS

WDS (Wireless Distribution System) je systém umožňující vzájemně projit několik přístupových bodů (AP) bezdrátovou síti a tím zvětšit její dosah.

WDS (Wireless Distribution System)Obr. 1

Hlavní WiFi router je obvykle připojen ethernetovým kabelem do Internetu. WDS stanice přitom komunikují bezdrátově mezi sebou, zatímco také připojují bezdrátové klienty. Veškerá komunikace probíhá na stejném kanále se stejným šifrováním. Propojení mezi jednotlivými WDS stanicemi a hlavním WiFi routerem je uskutečněno prostřednictvím vzájemné asociace jejich MAC adres.

Výhody:

  • Připojení k internetu i do míst, kde by bylo obtížné tahat kabely.

Nevýhody:

  • Každým bezdrátovým spojem klesá rychlost na polovinu propustnosti pásma.
    • Proč je tomu tak? Dva routery propojené pomocí WDS. Komunikace probíhá mezi stolním PC, který je k hlavními WiFi routeru připojen ethernetovým kabelem, a notebookem, který je k WDS stanici připojen bezdrátově – přenosová rychlost směrem k notebooku bude dvojnásobně snížena, neboť WDS stanice musí zároveň obsluhovat komunikaci Hlavní WiFi router <-> WDS stanice a WDS stanice <-> notebook.
      • Např. Klient připojený na WDS stanici 2 na Obr. 1 již bude mít 1/4 rychlost.

Implementace:

Před implementací doporučuji si stáhnout aplikaci Wifi Analyzer a najít nejméně zarušený kanál, který se přenastaví na Hlavním WiFi routeru. Rychlost WDS je na něm závislá.

V našem případě přidáme WDS stanici 1 vyobrazenou na topologii níže:

WDS (Wireless Distribution System)Obr. 2

Pozn. Hlavní WiFi router je použitý TP-Link Archer C1200 (nenastavujeme v návodu)

Nastavení WDS stanice 1:

WDS stanice bude představovat model TP-Link TL-WR841N. Ten umí funkci WDS Repeater – AP spolu komunikují bezdrátově a zároveň umožňují bezdrátové i drátové připojení. TP-Link potažmo WDS stanici připojíme bezdrátově k hlavnímu WiFi routeru podle obrázků níže. Doporučuji zajistit přímou viditelnost mezi hlavním WiFi routerem a WDS stanicí. Hlavní WiFi router a nově nakonfigurovaná WDS stanice by měla být na stejné podsítí pro budoucí management.

1) Konfigurace WDS se zapne v nastavení WDS stanice (TL-WR841N) kliknout na Wireless > Wireless Settings a zaškrtnout Enable WDS Bridging:

konfigurace WDSObr. 3

2) Kliknout na Survey:

konfigurace WDSObr. 4

3) Připojit se k dané bezdrátové sítí, kterou je potřeba rozšířit WDS stanicí. V mém případě je to síť RUSTICLANPARTY a vysílá na kanálu 1. Všimnout si, že používá zabezpečení WPA2-PSK. Kliknout na Connect:

konfigurace WDSObr. 5

4) Jedinečný identifikátor nově vysílané bezdrátové sítě (Wireless Network Name), neboli SSID, může být stejný, ale také nemusí. To záleží na konkrétní potřebě uživatele.  Zde nastavuji RUSTIC.

  • V síti bude zajištěna jakási „mobilita“ pokud WDS síť, bude mít na všech přístupových bodech stejné SSID a šifrování. Při pohybu vybudované sítě se bude klient automaticky přepojovat mezi jednotlivými access pointy. Právě nevýhodou WDS je cena až několikasekundového výpadku spojení, proto je totiž vhodnější, nastavit každému AP jiné SSID a klienty pak k síti „ručně“

Nastavit Channel jako Auto. Nechat WDS mode jako WDS1. Key type by se měl doplnit automaticky a měl odpovídat zabezpečení z Obr. 5 výše (tj. WPA2-PSK). Password je autentizační heslo k síti RUSTICLANPARTY (heslo, kterým se připojuje k WiFi). Ve vašem případě je pochopitelně jiné. Všechny ostatní nechat v defaultu. Kliknout na Save:

konfigurace WDSObr. 6

 

5) Objeví se hláška níže, která se potvrdí OK:

WDS bridgingObr. 7

Kanál (Channel) se automaticky změní na kterém vysílá Hlavní WiFI router:

WDS configureObr. 8

6) Nové síti RUSTIC je možné nastavit stejné nebo jiné heslo.

WPA2 passwordObr. 9

7) V DHCP > DHCP Settings vypnout DHCP server:TP-Link DHCP disable

Obr. 10

8) Konfigurace WDS Hotova!

Ověření:

Otestujeme připojení na Androidu. Lze vidět jedno SSID RUSTIC. SSID RUSTIC i RUSTICLANPARTY vysílají na stejném kanálu 2412 MHz:

WiFi androidObr. 11

Pozn. 1. Na WDS stanici je možné se připojit i kabelem.

Pozn. 2. Není striktně zajištěna kompatibilita mezi různými produkty (výjimečně ani stejného výrobce), protože funkce WDS není nijak standardizována a certifikována Wi-Fi Aliancí.

Dobrovolný dar

Ahoj čtenáři, rád bych tě poprosil aby ses zamyslel, co je vše potřeba ke vzniku článku.
Jakožto amatérský softwarový kutil musím:

1) Nejdříve vše nastudovat v cizích jazycích.
2) Vše následně prakticky vyzkoušet.
3) Svoje poznatky a zkušenosti napsat do článku který si právě přečetl v jazyku kterému rozumíš.
4) Dát článku hlavu a patu a publikovat.

Každý článek zabere několik hodin práce, za kterou mi nikdo neplatí.
Prosím zvaž, kolik času jsem ti právě ušetřil.
Pokud ti to stojí aspoň za cenu jedné kávy, tak mi ji kup.
Předem moc děkuji.

Příspěvek tak můžeš provést zasláním libovolné částky na mé číslo účtu 1558701011/3030 Nebo můžeš dar poslat kliknutím na tento odkaz Podpořit tento WEB , který tě přesměruje na mou platební bránu Revolut.

Dar je také možné poslat ve formě Bitcoinu na BTC peněženku bc1qqdf5fp42a7srwwhh2rut8zr9x4jm5c8fqc9qw6

Veškeré peněžní prostředky budu také používat na zlepšení kvality své webové tvorby a na psaní nových technických návodů. Za každý dar předem děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *