Jak vyřešit problém s WiFi (nejde se připojit na WiFi síť) [2024]

By | 06/02/2022

Last Updated on 21/03/2024 by administrator

Jak vyřešit problém s WiFi (nejde se připojit na WiFi síť) [2024]

Upozornění: Článek se nezaměřuje na věc typu: “Připojím se k wifi, ale ne k internetu”. Článek pouze řeší problém s WiFi, čili řešení problémů s připojením WiFi stanic (notebooků, mobilů, tabletů, …), nebo problémy s domácím WiFi routerem.

Legenda: Ve článku pod pojmem WiFi stanice se rozumí každé zařízení, které je možné připojit k WiFi síti (notebook, mobil, tablet, ..).

a) Jen jedna WiFi stanice se nemůže připojit na WiFi síť:

1. Je deaktivována WiFi síť na notebooku?

Za problém s WiFi může tlačítko, nebo klávesovou zkratka, která deaktivovala WiFi kartu. Pokud nejde vidět WiFi síť nebo WiFi sítě, je možné že je WiFi karta deaktivována. Většinou na nějaké klávese F2-F12 je zobrazena ikonka vysílače, či letadla, a tak se může aktivovat WiFi karta kombinací klávesové zkratky např. Fn+F5. Starší notebooky mají většinou zvláštní tlačítko pro aktivaci či deaktivaci a některé ho mají zboku:

Problém s wifi (how to fix wifi)

2. Statická IP adresa

Drtivá většina WiFi stanic využívá IP adresu vypůjčenou z DHCP serveru na WiFi routeru. Může se stát, že je “natvrdo” přiřazená IP adresa na WiFi rozhraní. V tomto případě se řídit obrázkem níže:

Problém s wifi (how to fix wifi)

3. Restart počítače, notebooku či jiné WiFi stanice

Kolikrát je to nejrychlejší cesta, která vyřeší mnoho problémů.

4. Smazat starý profil původní WiFi sítě.

4.1. WIN10

Otevřít vyhledávání kliknutím na WIN+R a vepsat ms-settings:network-wifisettings

win+r

manage known networks shortcut

Vyhledat problémovou WiFi sít a kliknout na Forget:

Forget network

Znovu se na WiFi připojit (je nutné opět zadat autentizační heslo, pokud je bezdrátová síť šifrována).

4.2. Android

Stejně tak u mobilů někdy pomůže smazat WiFi ze seznamu známých sítí (anglicky Forget nebo Forget network) a znovu se připojit.

Forget network

5. Reset TCP/IP stacku

Viz. předchozí článek – Problém s připojením do internetu.

6. Zkontrolovat nastavení v BIOSu/UEFI

Při startu počítače najet do BIOSu/UEFI a zkontrolovat, zda je povolená WiFi (Wireless). Problém s WiFi také vyřešilo vypnutí zabezpečeného bootování (Secure Boot).

Pozn. Ruzné BIOSy/UEFI mají různá nastavení, a tak některé z těchto dvou věcí nemusí být v BIOSu/UEFI vůbec dohledatelné.

Secure Boot bios

wireless support bios

7. Resetování sítě

Ve WIN 10 klávesovou zkratkou WIN+X + W se otevře okno Stavu sítě (Network status). V okně dole kliknout na Resetování sítě (Network Reset):

resetovani site (Network Reset)

Kliknutím na Reset now se reinstalují všechny síťové adaptéry do výchozího stavu:

Resetování sítě (Network Reset)

8. Snížení vysílacího výkonu

Stalo se vám někdy, že se vám nepodařilo připojit – i když se zdá, že máte dobrý signál? Důvod je jasný. Aby se minimalizovala spotřeba baterie u mobilních zařízení, jejich maximální vysílací výkon dosahuje 15mW (12dBm), zatímco WiFi router dosahuje maximálního výkonu 100mW (20dBm) na 2,4GHz a 200mW (23dBm) na 5GHz. Vysílací výkon WiFi routeru a mobilního zařízení by měl být vždy stejný (symetrický z obou stran).  Navíc se snížením výkonu se může signál zlepšit, protože i vysoký výkon může způsobovat rušení.

U většiny WiFi routeru se dá změna výkonu najít po záložkou Wireless Advanced pod Transmit Power, či TX Power level. Doporučuji nejdříve hodnotu snížit a postupně ji zvyšovat.

Transmit power TP linkDalší duvody proč snížit výkon lze najít v tomto článku.

9. Aktualizace ovladačů koncové WiFi stanice

Přeinstalovat ovladač WiFi karty, nebo stáhnout nejnovější WiFi ovladač. U mobilních zařízení stáhnout nejnovější aktualizace systému.

b) Jedna a více WiFi stanic se nemohou připojit na WiFi síť:

10. Vypojit WiFi router ze zásuvky

Stačí jej natvrdo vypojit ze zásuvky, a nechat jej cca 30 sec odpojen (ať dojde k plnému vybití kondenzátorů). Díky restartu se kompletně vymaže interní pamět a ukončí se všechny běžící procesy, kde mezi nimi mohou figurovat i pozůstatky špatně ukončených programů a služeb.

11. Změna kanálu na Wifi routeru

Další problém s WiFi může znamenat rušení na aktuálním kanálu.

Pokud se nelze připojit k WiFi routeru a provést změnu kanálu, připojit po kabelu.

Doporučuji si stáhnout aplikaci pro Android Wifi Analyzer (pro iOS bude určitě také alternativa) a podle rušení zvolit nový kanál a podle pásma volit kanály níže:

 • Pro 2,4 GHz volit kanály 1,6, nebo 11 (to jsou nepřekrývající kanály – ovšem z praxe si lidé volí jakékoliv).
  • Pokud je velké zarušení výše uvedených kanálů a je nutné zvolit opravdu jiný než 1, 6 či 11, není doporučeno volit 12 či 13 kanál, jelikož jakákoliv WiFi karta, pocházející z USA se na ně nepřipojí (nemají povoleno na nich vysílat)
   • Mějte napaměti, že 2,4 GHz je bezlicenční pásmo a může být rušeno dalšími zařízeními. Doporučuji přečíst článek Jak zvýšit dosah WiFi signálu v sekci 3 – “Kam neumisťovat WiFi routery”, kde vypsány potencionální zdroje rušení
 • Pro 5 GHz volit kanály 36, 40, 44, 48 a to z několika důvodů:
  • Jsou i WiFi stanice, které nepodporují připojení na jiné kanály než 36, 40, 44, 48 – seznam zde: https://clients.mikealbano.com/home
  • Kanály 52, 56, 60, 64, 100-140 používají v Evropě funkci DFS a můžou kdykoliv při detekci radaru přeladit na jiný kanál a tím odpojit na chvíli všechny stanice z WiFi sítě
   • navíc při skrytí SSID sítě (možnost Hide SSID nebo Disable SSID Broadcast) se není možné na tyto DFS kanály připojit
  • Kanály 149-165 mohou v Evropě vysílat jen 1/8 výkonem (25mW vs 200mW) než výše uvedené – to znamená menší pokrytí WiFi signálem
 • Pro obě pásma zvolit 20MHz šířku kanálu. Menší šířka kanálu má menší pravděpodobnost zarušení ostatních kanálů.

Příklad nastavení pro TP-Link:

Problém s wifi (how to fix wifi)

Pozn. Režim channel “Auto” na TP-Linku mám v praxi vyzkoušený. I přes rušení sousedním WiFi signálem nedošlo k přepnutí na méně zarušený. Nedoporučuji používat.

12. Překontrolovat DHCP server

Ověřit, zda v sítí není další DHCP server, což může být prakticky libovolné zařízení v sítí, které může přidělovat jiné (fake) IP adresy.

12.1. Jak to otestovat:

Pokud je spravován WiFi router pod webovým rozhraním na IP adrese 192.168.0.1, pak by měla být stejná IP adresa přidělena i pro výchozí bránu (Default Gateway) a DHCP server na stanici s OS Windows. To se dá zjistit v CMD příkazem:

ipconfig /all

Výpis příkazu ipconfig /all:

Wireless LAN adapter Wi-Fi:

Connection-specific DNS Suffix . : local
Description . . . . . . . . . . . : Intel(R) Centrino(R) Wireless-N 2230
Physical Address. . . . . . . . . : 60-6C-66-60-F1-53
DHCP Enabled. . . . . . . . . . . : Yes
Autoconfiguration Enabled . . . . : Yes
IPv4 Address. . . . . . . . . . . : 192.168.0.247(Preferred)
Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.255.255.0
Lease Obtained. . . . . . . . . . : pátek 8. května 2020 10:40:21
Lease Expires . . . . . . . . . . : pondělí 11. května 2020 10:40:25
Default Gateway . . . . . . . . . : 192.168.0.1
DHCP Server . . . . . . . . . . . : 192.168.0.1

Nebo v nastavení WiFi síťové karty:

DHCP server na sitove karte

Pokud dostáváte IP adresu z rozsahu 169.254.x.x (což je Link-local adresa), doporučuji také zkontrolovat, zda je DHCP server povolen na Vašem WiFi routeru:

DHCP server

13. Aktualizace firmware WiFi routeru

Ten je možné stáhnout na stránkách výrobce WiFi routeru. Ujistit se, že je firmware je určený pro Váš model a verzi WiFi routeru.

Příklad pro TP-Link:

Problém s wifi routerem (how to fix wifi)

Model i verze se dá vyčíst také zdola WiFi routeru:

wifi problem

Jako další benefit může firmware přidat do WiFi routeru nové funkce. Osobně jsem neměl s těmito aktualizacemi špatnou zkušenost.

14. Přepnutí WiFi routeru do továrního nastavení

Další věc, která může pomoct je restart do výchozího nastavení. To se provede podržením tlačítka pro reset na WiFi routeru po dobu alespoň 20 s, někdy i půl minuty.

Alternativně to lze provést přímo přes webové rozhraní, viz obrázek níže:

Problém s wifi routerem (how to fix wifi)

15. HDO signál

Setkal jsem se pouze s výjimečným případem, kdy známý přišel s tím, že mu padá celý WiFi router v určitých časech. Později se přišlo na to, že za to může HDO signál. Jednoduše řečeno, je to impulz z elektrických rozvoden, který přepíná na tzv. vyšší a nižší tarif. Laické veřejnosti je to známé pod pojmem přepnutí na “levný proud”. Doporučuji si zjistit příslušné spínací časy Vašeho distributora elektřiny a sledovat chování. Případně se kouknout do logů WiFi routeru. Pokud se logy na WiFi routeru přepisují, zvolit nižší Log level – např. Warning (hodnota 4).

Příklad pro TP-Link:

Problém s wifi routerem (how to fix wifi)

16. Výměna starého za nový

Když už opravdu nic nepomůže, je dobré pouvažovat o koupě nového WiFi routeru. Mnoho domácností platí měsíčně kolem 500 Kč za připojení k internetu, ale když přijde na výběr WiFi routeru, snaží se ušetřit každou korunu. Právě kvůli levným zařízením, jsou uživatelé nespokojení. Raději investujte několik stovek navíc, pokud víte, že má zařízení lepší hodnocení. Někdy je fajn, kouknout na recenze lidí např. na https://access-pointy.heureka.cz/.

wifi router

A jaké parametry sledovat při výběru?

 • Podpora alespoň standardu 802.11ac (nebo nejlépe toho nejnovějšího 802.11ax)
 • Počet antén – Dnešní standard je dvě a více antén – více antén, pomáhá WiFi routeru odstranit šum a zvýšit kvalitu signálu.
 • Zisk antén
 • Dvoupásmový signál – 2,4 a 5 GHz
 • Porty 1000 Mbit/s

TIP: Kam neumisťovat WiFi routery

c) Specifické WiFi problémy:

17. WiFi stanice se stále připojuje a odpojuje k Wi-Fi síti:

Tento problém byl v praxi zaznamenán u mobilu Xiaomi 9 Lite s verzí MIUI 10.3.4.0 (pravděpodobně se bude jednat o všechny tyto modely se stejnou MIUI verzí). Stačilo vypnout IPv6 na WiFi routeru (V praxi se totiž ukázalo, že je pravděpodobně problém způsoben službou RADVD na WiFi routeru).

18. WiFi stanice se po probuzení nepřipojí k původní Wi-Fi síti automaticky

Pokud je notebook připojený k nějaké Wi-Fi sítí, následně je uspán, může se stát, že při probuzení je z původní Wi-Fi sítě odpojen (a automaticky se nepřipojí). Může pomoct zaškrtnout Allow the computer to turn off this device to save power. Nicméně toto pole by mělo být automaticky zaškrtlé.

Pozn. Výše uvedené chování funguje stejně když notebook jede na baterku, či je připojen do elektrické sítě.

Allow the computer to turn off this device to save power

Problém se slabým WiFi signálem řeší článek níže:

Jak zvýšit dosah WiFi signálu [2024]

Dobrovolný dar

Ahoj čtenáři, rád bych tě poprosil aby ses zamyslel, co je vše potřeba ke vzniku článku.
Jakožto amatérský softwarový kutil musím:

1) Nejdříve vše nastudovat v cizích jazycích.
2) Vše následně prakticky vyzkoušet.
3) Svoje poznatky a zkušenosti napsat do článku který si právě přečetl v jazyku kterému rozumíš.
4) Dát článku hlavu a patu a publikovat.

Každý článek zabere několik hodin práce, za kterou mi nikdo neplatí.
Prosím zvaž, kolik času jsem ti právě ušetřil.
Pokud ti to stojí aspoň za cenu jedné kávy, tak mi ji kup.
Předem moc děkuji.

Příspěvek tak můžeš provést zasláním libovolné částky na mé číslo účtu 1558701011/3030 Nebo můžeš dar poslat kliknutím na tento odkaz Podpořit tento WEB , který tě přesměruje na mou platební bránu Revolut.

Dar je také možné poslat ve formě Bitcoinu na BTC peněženku bc1qqdf5fp42a7srwwhh2rut8zr9x4jm5c8fqc9qw6

Veškeré peněžní prostředky budu také používat na zlepšení kvality své webové tvorby a na psaní nových technických návodů. Za každý dar předem děkuji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *